Barnen plockar skräp för att sprida omtanke
Asphagens förskola i Grästorp är ett litet föräldrakooperativ med stort hjärta och nära till naturen. När de fick möjlighet att söka pengar genom vår jubileumssatsning Omtankeskedjan, ville de göra något tillsammans med barnen som både var roligt och gjorde gott för andra. Resultatet blev sakletarjakter i naturen.
En dag i september fick vi följa med när barnen, tillsammans med förskolepersonalen, gav sig ut på sakletarjakt. Det här var faktiskt femte gången som barnen gav sig ut för att plocka skräp. Tidigare har de varit både i skogen och längs med Nossan och även den här gången blev det tydligt att det finns en hel del att hitta.
Med stor entusiasm letade barnen bland löv och grenar, så att plastbitar, fimpar och annat som hamnat på fel plats fick hamna i skräppåsar, istället för att ligga kvar i naturen.
Ett litet kooperativ med stort hjärta
På Asphagen går omkring 36 barn i åldrarna 1–6 år. Närheten till naturen är en viktig del av vardagen och på tisdagar och torsdagar beger sig barnen ofta ut i skogen. Utflykter, lek och upptäckande är en naturlig del av verksamheten.
Asphagen är ett föräldrakooperativ, vilket innebär att föräldrarna tillsammans är med och driver och utvecklar förskolan. Det skapar en familjär verksamhet där många känner varandra och där både personal och föräldrar hjälps åt.
Omtanke som får leva vidare
När Asphagen skickade in sin ansökan till Omtankeskedjan fick de 10 000 kronor för att genomföra sin idé. Att plocka skräp tillsammans med barnen blev en aktivitet som både skapar medvetenhet om naturen och ger barnen möjlighet att själva göra något gott för sin omgivning.
Men pengarna har också fått leva vidare på andra sätt i förskolans vardag. Bidraget har bland annat använts till nya dumprar som barnen kan leka med. De har snabbt blivit populära och används i lekar som både lockar till rörelse och tränar motoriken.
Även kuddarna i förskolans kuddrum hade varit med länge och behövde bytas ut. Nu har nya kuddar fått flytta in och blivit en uppskattad del av barnens lek och vardag. Barnen bygger, klättrar och hittar på egna lekar.
På så sätt har Omtankeskedjan blivit mer än en dag ute i skogen. Den har gett barnen möjlighet att göra något gott för naturen, samtidigt som bidraget har bidragit till lek, rörelse och gemenskap på förskolan. Det är precis den typen av omtanke som får växa och leva vidare.